От изгрев до залез планетата Земя има достъп до колосален ресурс на енергия. Слънцето е най-големият източник, чиято благодат ползваме от незапомнени времена. Вятърът и водата са другите източници, чиято мощ може да се превръща в енергия. При това такава, която генерира много малко въглеродни емисии – нещо изключително важно за борбата с климатичните промени.
СЛЪНЦЕ–ВЯТЪР–ВОДА
Точно в това вярват и учениците от най-старата професионална гимназия в Северозападна България – Лесотехническата професионална гимназия в град Берковица. Те се включват в проект „Зелени алтернативи за Берковица“. Идеята е да се променят нагласите в града към отговорното потребление на природните ресурси в бита, както и към грижата за околната среда. Кандидатствали са в миналото издание на най-голямата социално отговорна инициатива на Лидл България „Tи и Lidl за нашето утре“ и са били одобрени за финансиране. Така имат възможност тази година да реализират идеите си на практика.
В Берковица е сформирана активна младежка общност „BeGreen“ от 33 деца. Освен, че преминават през различни обучения, за да научат как да се грижат за околната среда, те проучват и навиците на своите съученици и семейства за това какви енергийни източници са склонни да използват. Целта е да ги включат в различни дейности, свързани с грижата за природата – почистване и облагородяване на замърсени участъци и залесяване на малки зелени площи.
Десет от учениците участват в изработването на атрактивен мини модел на ВЕИ-колектор „Слънце – Вятър – Вода“ под ръководството на свой учител.
„Децата се радват, защото виждат какво създават със собствените си ръце!“ – коментира Мария Бончева, председател на УС на сдружение „Обществен съвет по образование – Алтернативна Монтана“, които ръководят проекта.
Колекторът е монтиран в малък ръкав на река Берковишка, която минава в близост до училището. Полагането му е станало повод реката да бъде почистена. Изградените по проекта вятърна турбина и слънчев панел осигуряват захранване на светещи табели в училището и частично осветление в града нощно време. Това е нагледен пример как ползването на енергия от ВЕИ може да бъде алтернатива на добиването на енергия от масово използваните източници.
ПРЕДАЙ НАТАТЪК
Положителното влияние на проекта, подкрепян от Lidl, излиза извън рамките на гимназията и достига до много повече хора от предвиденото в проекта. Хора, които искат тяхното населено място да се развива и подобрява.
Минавайки покрай колектора, много други жители на града също се вдъхновяват да са по-отговорни и да влагат повече усилия за поддържане на чиста околна среда.
„Искахме проектът да насочва хората към алтернативната енергия. Традиция за отоплението в Берковица е твърдото гориво. Но с подобни панели това може да се промени. С малки стъпки се върви към големите промени“, споделя още Мария Бончева.
Този проект е един от 36-те, получили финансиране в шестото издание на инициативата на Lidl. Те допринасят за подобряване на живота на местните общности в 21 населени места в цяла България, защото желанието за положителна промяна не зависи от това колко голямо или малко е мястото, в което живеем. А всяка малка крачка може да окаже голямо въздействие!
Материалът е публикуван в www.konkurent.bg